انواع سرمایه گذاری در بورس

انواع سرمایه گذاری در بورس
1401/06/13 614 0 دیدگاه
مدت زمان مطالعه : دقیقه

سرمایه گذاری در بورس به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم دسته بندی می‌شود. اینکه شما بخواهید به کدام روش را انتخاب کنید به شرایط خودتان بستگی دارد. به طور معمول افرادی که دانش مالی و زمان کافی برای تحلیل بازار داشته باشند میتوانند به صورت مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند وگرنه بهتر است از روش غیر مستقیم برای ورود به بازار سرمایه استفاده نمایند.

سرمایه گذاری مستقیم 

زمانی که شما شروع به سرمایه گذاری مستقیم میکنید به این معنی است که شما شناخت کافی از بازار دارید و اهداف و استراتژیتان برای انجام ماملات مشخص است.
دانش مالی اصلی ترین پایه برای سرمایه گذاری در روش مستقیم است. دانش مالی شامل اطلاع داشتن درباره تحلیل تکنیکال،تحلیل بنیادی، تابلو خوانی ، آشنایی با اقتصاد و...است که بدست آوردن این دانش کار یکشب نیست.

سرمایه گذاری غیرمستقیم

روش سرمایه گذاری غیر مستقیم برای افرادی که دانش کافی برای ورود مستقیم به بازار بورس را ندارند و یا دانش کافی را دارند ولی وقت کافی را ندارند  بهترین روش است که خود به دو بخش سبدگردان و صندوق ها تقسیم میشوند.

سبدگردان

سبدگردان نهادی است که با اخذ مجوز از سازمان بورس اقدام به عقد قرارداد با متقاضیان نموده و با استفاده از افراد حرفه ای و متخصص، انجام تمامی مراحل سرمایه گذاری از جمله تحلیل و بررسی سهم ها، خرید و فروش سهام و بهینه نگه داشتن سبد سرمایه گذاری به خدمت رسانی به مشتریان خود میپردازد. در این شرکت ها در  زمان عقد قرارداد با مشتریان به وسیله آزمون های ریسک سنجی، میزان ریسک پذیری و ریسک گریزی مشتریان مشخص شده و بر اساس آن سبد سهام هر مشتری بصورت اختصاصی ایجاد میگردد.

صندوق های سرمایه گذاری

در صندوق های سرمایه گذاری سرمایه شما در کنار افراد دیگر تبدیل به یک سرمایه بزرگ تر شده و در بازار ها و اوراق مختلف از جمله سهام، اوراق مشارکت، اسنادخزانه، سپرده بانکی و...  سرمایه گذاری می گردد.انجام سرمایه گذاری توسط تیم های متخصص تحلیل و مدیران مجرب صورت میگیرد. این افراد مدام در حال رصد فعالیت شرکت ها و بازار ها بوده و در سریع ترین زمان اقدامات لازم جهت خرید و فروش سهام می نمایند.
مالکان صندوق‌ها به نسبت سرمایه گذاری خود در سود و زیان صندوق‌ها شریک هستند.
سرمایه گذاری در صندوق ها مزایا و معایبی دارد که در زیر به آن میپردازیم.

مزایای صندوق های سرمایه گذاری

 1. مدیریت حرفه ای
 2. تنوع بخشی
 3. قابلیت نقدشوندگی
 4. نظارت و شفافیت اطلاعاتی
 5. صرفه جویی در هزینه ها
 6. صرفه جویی در زمان
 7. قابلیت مقایسه و انتخاب
 8. سرمایه گذاری آسان ومطمئن

 

معایب صندوق های سرمایه گذاری

 1. محدودیت در تعداد کل واحد های قابل صدور صندوق
 2. ناشناخته بودن صندوق های سرمایه گذاری
 3. آنی نبودن قیمت گذای واحد های سرمایه گذای
 4. کمبود سامانه ای جامع برای پوشش اطلاعات  صندوق ها و مقایسه آنها
 5. خطر پذیری در بخش بازار
 6. مواززنه با نرخ بهره
 7. اشکال معاملاتی
 8. امکان عدم تطابق با اشخاص
 9. سود تضمین شده
 10. نداشتن حق رای در مجامع شرکت ها
 11. کاهش قدرت اختیار  سرمایه گذار  برسرمایه  گذاری شخصی 
 12. هزینه های اداره صندوق

 

 

 

برچسب ها :

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

search credit cards
search credit cards
نظر ثبت شده 0
منوی سایت