بلاتکلیفی نفت میان عرضه و تقاضا

بلاتکلیفی نفت میان عرضه و تقاضا
1402/04/12 446 0 دیدگاه
مدت زمان مطالعه : دقیقه

قیمت نفت در روز دوشنبه تقریباً بدون تغییر باقی ماند. نگرانی در مورد اقتصاد جهانی و افزایش احتمالی بیشتر نرخ بهره از سوی فدرال رزرو، تاثیر کاهش بیشتر تولید توسط اوپک را خنثی کرد. 


برنت از اواخر ماه ژوئن تا به امروز برای چهارمین سه ماهه متوالی کاهش داشت؛ این در حالیست که WTI دومین افت سه ماهه خود را تجربه کرد. 

ترس از کند شدن بهبود اقتصاد چین و ایالات متحده در سه ماهه دوم، به تقاضای سوخت لطمه می‌زند، تورم در ایالات متحده همچنان با هدف دو درصدی فاصله زیادی دارد و این امر احتمال افزایش دوباره نرخ بهره توسط فدرال رزرو را تقویت می‌کند.

تحلیلگران بانک ملی استرالیا می گویند: تفسیر نادرست نرخ ها، همچنان موجب افزایش نگرانی ها در مورد چشم انداز تقاضا خواهند بود که به خودی خود بر روی قیمتها تاثیر گذار هستند.

در نظرسنجی رویترز، اقتصاددانان و تحلیلگران پیش‌بینی قیمت نفت برنت در سال 2023 را به 83.03 دلار در هر بشکه کاهش دادند.

رشد فعالیت کارخانه ها در چین، بزرگترین وارد‌کننده نفت خام جهان، نیز در ماه ژوئن به دلیل شرایط کساد بازار و کاهش اشتغال کاهش یافت. 

با این حال، برخی تحلیلگران انتظار دارند که پس از کاهش یک میلیون بشکه‌ای عربستان سعودی در ماه جولای عرضه ها کاهش یافته و قیمت ها افزایش بیابد. تحلیلگر CMC Markets می‌گوید: «کاهش‌های اوپک پلاس قیمت نفت را بالاتر از سطوح کلیدی نگه داشته است. ممکن است شاهد کاهش بیشتر تولید، توسط این کارتل برای حفظ ثبات بازار نفت باشیم.»

با این حال، آخرین نظرسنجی رویترز نشان داد که تولید نفت اوپک در ماه ژوئن تنها اندکی کاهش یافته است، زیرا افزایش در عراق و نیجریه تأثیر کاهش‌های دیگر را تا حدی خنثی کرده است. سرمایه گذاران منتظر کنفرانسی هستند که اواخر این هفته به میزبانی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برگزار می شود.

داده های ایالات متحده نشان داد که سکوهای نفتی این کشور در هفته گذشته با یک کاهش به 545 رسید که پایین ترین سطح آنها از آوریل 2022 است، در حالی که سکوهای گازی با 6 عدد کاهش به 124 رسیدند که پایین ترین میزان از فوریه 2022 است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز جمعه اعلام کرد تولید نفت خام آمریکا در آوریل به 12.615 میلیون بشکه در روز کاهش یافت که کمترین میزان از فوریه تاکنون است.

 

مقالات مرتبط :

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

search credit cards
search credit cards
نظر ثبت شده 0
منوی سایت