آیا مدیران صندوق ها باید نگران هوش مصنوعی باشند؟

آیا مدیران صندوق ها باید نگران هوش مصنوعی باشند؟
1402/02/27 287 0 دیدگاه
مدت زمان مطالعه : دقیقه

این روزها بحث chatGPT بسیار داغ تر از هر چیز دیگری شده است. به طوری که آمارها نشان می‌دهد این هوش مصنوعی توانسته توجهات را از بیت کوین و متاورس به سوی خود بکشاند. به تازگی صندوق chatGPT راه افتاده و توجه سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب کرده است. حالا مدیران صندوق‌ها بابت جایگاهشان در بازار سرمایه احساس نگرانی می‌کنند.

در این مقاله بحث شده که آیا واقعا مدیران صندوق ها باید نگران این هوش مصنوعی باشند یا خیر؟

مترجم و نویسنده: فاطمه پورحسن


استفاده از الگوریتم‌ها در دنیای سرمایه گذاری چیز جدیدی نیست. تا به امروز هوش مصنوعی تا حدودی به خصوص در زمینه صندوق‌های تامینی به کار گرفته شده‌است، اما موفقیت ChatGPT، کاملا متفاوت بوده است. اخیراً یک وب‌سایت مالی نشان داد که صندوقی متشکل از 38 سهام انتخاب شده توسط ربات‌های chatgpt به طور قابل توجهی از میانگین 10 صندوق محبوب بریتانیا در یک دوره هشت هفته‌ای بهتر بوده است.

سایت chatGPTfund نیز به تازگی صندوق chatGPT راه انداخته و توجه سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب کرده است. همانطور که مشاهده می‌کنید از ابتدای راه اندازی این صندوق تا به امروز حدود 12 هزار سرمایه‌گذار جمعا مبلغ 6 میلیون دلار در این صندوق سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این میزان همچنان در حال افزایش است.

 

اما تحلیلگران می‌گویند به این زودی نمی‌شود از درستی کار chatGPT در این زمینه اطمینان حاصل کرد. با این حال مدیریت سرمایه ‌بی تردید یکی از حوزه‌هاییست که chatgpt می‌تواند تاثیر بسیار مهمی در آن بگذارد. لازمه سرمایه‌گذاری خوب انجام تجزیه و تحلیل دقیق است، بنابراین در این زمینه پتانسیل بالایی برای استفاده از هوش مصنوعی دیده می‌شود. مخصوصا در بحث فرآیند تحقیق. پس به نظر می‌رسد نه مدیران صندوقها، بلکه تحلیلگران و محققان پژوهشی بیشتر در معرض خطر هستند. 

برخی دیگر می‌گویند با وجود همه وعده‌های chatgpt، "قانون میانگین" تقریبا تاثیر آن را از بین خواهد برد. در هر بازاری، برای اینکه برخی از سرمایه گذاران عملکرد بهتری داشته باشند، برخی دیگر طبیعتا عملکرد ضعیفی خواهند داشت. به سادگی ممکن نیست که همه بهتر از حد متوسط عمل کنند.

هوش مصنوعی همچنین مجموعه ای از مشکلات را برای تنظیم کننده‌های بازار ایجاد می‌کند. ناظر رقابت بریتانیا بازبینی بازار هوش مصنوعی را آغاز کرده است و حتی ایلان ماسک گفته است که مقررات هوش مصنوعی لازم است. 


سرنوشت مدیران صندوق‌ ها دغدغه اصلی نخواهد بود!

در این بحبوحه جفری هینتون، کسی که به عنوان پدرخوانده هوش مصنوعی شناخته می‌شود، با هشداری مبنی بر اینکه اگر هوش مصنوعی در دستان اشتباهی بیفتد می‌تواند بسیار خطرناک باشد، از گوگل استعفا داد.  او می‌گوید هوش مصنوعی می‌تواند بسیار باهوش تر از انسان عمل کند و اگر مورد سو استفاده قرار بگیرد ممکن است صرف اهداف شرورانه و غیر انسانی شود. ایلان ماسک همچنین گفته هوش مصنوعی می‌تواند تمدن را نابود کند. اگر چنین باشد، سرنوشت مدیران صندوق ها کمترین دغدغه جامعه خواهد بود.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

search credit cards
search credit cards
نظر ثبت شده 0
منوی سایت