روند سود سازی ستاره خلیج فارس و تاثیر آن روی تاپیکو

روند سود سازی ستاره خلیج فارس و تاثیر آن روی تاپیکو
1402/05/18 871 0 دیدگاه
مدت زمان مطالعه : دقیقه

طبق برآورد تیم تحلیل کارگزاری بارز، بیش از 40% از سود تاپیکو مربوط به شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس می‌باشد؛ از این رو این شرکت نقش پررنگی را در سود سازی تاپیکو ایفا می کند. در بررسی های به عمل آمده پیش بینی می‌شود که با توجه به وضعیت کرک اسپردها، سود پالایش نفت ستاره خلیج فارس در سال 1402 نیز رشدی باشد.


نمودار ذیل درآمد سود سهام از شرکت های زیرمجموعه تاپیکو را در سال مالی 1402 نشان می دهد. همانگونه که مشاهده می شود بیش از 40% از سود تاپیکو مربوط به پالایش نفت ستاره خلیج فارس است و این شرکت نقش بسزایی را در سود سازی تاپیکو ایفا می کند. تاپیکو مالک 49% از ستاره خلیج فارس است و با توجه به وضعیت کرک اسپردها پیش بینی می شود سود ستاره در سال 1402 نیز رشدی باشد.

خراسان، فارس، نوری، جم، مارون و شرانل نیز شش شرکتی هستند که 34% از سود تاپیکو را به خود اختصاص داده است (سود فارس با یک سال تاخیر در صورت های مالی تاپیکو شناسایی می شود). 

شستا مالک 70درصدی تاپیکو است که 119 ریال بابت عملکرد تاپیکو در سال 1402 شناسایی خواهد کرد.

 

 a photo by saham barez is a chart of company and profits

 

کرک اسپرد ستاره در اوج

تصویر بالا کرک اسپرد چهار فراورده اصلی ستاره خلیج فارس را نشان میدهد که با توجه به درصد وزنی این چهار فرآورده در هر دوره، کرک میانگین نیز محاسبه شده است. با کرک های میانگین تابستان، کرک اسپرد چهار فرآورده اصلی در اوج 2 و نیم ساله خود قرار دارد. این در حالی است که اوج کرک پالایشگاه های قدیمی همانند شپنا در کوران جنگ اوکراین ثبت شده بود.

a photo by saham barez abot crack spread

 

از مهمترین دلایل این اتفاق مهم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود عملکرد تولید و افزایش سهم بنزین در سبد فروش
  • فاصله گرفتن میعانات گازی از نفت به طوری که در مدت اخیر میعانات نسبت به نفت رشد کمتری داشت. این موضوع بشدت سودآوری ستاره را افزایش خواهد داد.
  • در کوران جنگ اوکراین کرک گازوئیل نسبت به بنزین رشد خاصی داشت. همانگونه که در تصویر مشاهده می شود کرک گازوئیل و بنزین اختلاف قابل توجهی نسبت به یکدیگر ثبت شده بود. در حالی که در رشد اخیر گازوئیل و بنزین همراستا با هم و در یک سطح قرار گرفته اند. از این رو با توجه به ترکیب فروش و کرک اسپرد؛ ستاره در وضعیت به مراتب بهتری نسبت به سایرین قرار دارد.

مقالات مرتبط :

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

search credit cards
search credit cards
نظر ثبت شده 0
منوی سایت