هشدار کاهش عرضه مس و افزایش قیمت ها در جهان

هشدار کاهش عرضه مس و افزایش قیمت ها در جهان
1402/04/06 236 0 دیدگاه
مدت زمان مطالعه : دقیقه

یک میلیاردر در صنعت معدن نسبت به کاهش عرضه مس هشدار داد

رابرت فریدلند که در پشت پرده برخی از بزرگترین معادن جهان قرار دارد، هشدار افزایش قیمت را می دهد. به عقیده او تقاضا برای مواد خام حیاتی افزایش می یابد زیرا کشورها در راستای تغییر به استفاده از سوخت پاک و برای توسعه زنجیره تامین انرژی خود تلاش می کنند. به گفته رابرت فریدلند اما مجموعه ای از عوامل نشان می دهد که افزایش عرضه با سرعت مناسبی انجام نمی‌شود. یافتن ذخایر و عملیات حفاری پرهزینه و سخت‌تر می‌شود، منابع مالی کم است و جوامع هنوز نقش معدن در تغییر سوخت‌های فسیلی را درک نکرده‌اند.

تحلیلگران می‌گویند نگرانی اصلی این است که عرضه بسیار محدود شود و پاسخگو افزایش تقاضا نباشد، آن وقت است که قیمت مس ده ها برابر می‌شود. برخی از تحلیلگران نگران بحران در بازار مس هستند اما بیشتر بر افزایش تدریجی قیمت ها در سال های آینده اتفاق نظر دارند.

معاملات آتی 10 درصد نسبت به اوج خود در ژانویه کاهش یافته است، زیرا بهبود ناپایدار اقتصاد چین، بزرگترین مصرف کننده فلزات در جهان و افزایش نرخ های بهره موجب کاهش تقاضا شده است. با این حال برخی تحلیلگران می گویند: چشم انداز تقاضا مس در بلند مدت، با کربن‌زدایی، بهبود تقاضای چین و هند و افزایش مجدد نیاز به تجهیزات نظامی در پی حمله روسیه به اوکراین، حمایت می‌شود.

در سمت عرضه اما تولید در شیلی، به دلیل کیفیت بد سنگ معدن کاهش یافته است. معادن شیلی در حالی که جهان به مس بیشتری نیاز دارد با مشکل مواجه هستند. 

رابرت فریدلند میگوید: وقتی نیاز به فلزات احساس می شود، قیمتها دیوانه وار افزایش می یابد و هیچ کس حاضر به فروش آنها نخواهد بود، این وضعیتی است که من در آینده می بینم. اروپا و آمریکا در هراس هستند که مواد خام از کجا می‌آید، پس احتمالا شاهد تغییرات زیادی در نحوه سازماندهی زنجیره تامین خواهیم بود.

منبع: investing

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

search credit cards
search credit cards
نظر ثبت شده 0
منوی سایت