۱۰ موضوع کلیدی در سال ۲۰۲۳

۱۰ موضوع کلیدی در سال ۲۰۲۳
1401/11/02 488 0 دیدگاه
مدت زمان مطالعه : دقیقه

خلاصه‌ای از پادکست ایده هایی در مورد بازار

موسسه مورگن استنلی

تاریخ انتشار: ۱۷ ژانویه ۲۰۲۳


 

۱۰ موضوع کلیدی بلند مدت که در سال ۲۰۲۳ مورد توجه سرمایه گذاران خواهد بود:

۱) کاهش حاشیه سود عملیاتی و در نتیجه سودآوری شرکتها به دلیل کاهش قدرت افزایش نرخ و در عین‌ حال محدودیت در کاهش بهای تمام شده به دلیل چسبندگی قیمت‌ها. طی سال جاری آمریکا و‌ اروپا تحت تاثیر این عامل خواهند بود.

۲) حجم بالای موجودی مواد و کالا در برابر تقاضای ضعیف که منجر به اعطای تخفیفهای بالا توسط تولیدکنندگان برای تخلیه موجودی انبار خواهد شد.

۳) چین: پیش بینی بهبود اقتصادی سریع (v شکل) و رشد اقتصادی ۵/۴ درصدی در سال جاری به دلیل پایان یافتن سیاست قرنطینه برای مهار ویروس کرونا.

۴) توجه سرمایه گذاران به ESG. (شرکتهایی که در عملیات خود راهبری  محیط زیستی، اجتماعی و حاکمیت شرکتی را سرلوحه کار خود قرار داده اند.)

۵) توجه سرمایه گذاران به پروژه های کربن زدایی

۶) کاهش ارزش‌گذاری یونیکورنها (شرکت‌هایی با ارزش بازار بیش از ۱ میلیارد دلار) در راندهای آتی جذب سرمایه که منجر به ایجاد فرصت برای سرمایه گذاری در برخی از این شرکت‌ها و‌در نتیجه حرکت نقدینگی از بازار سهام به بازار PE (استارت آپ های خارج از بورس) و افزایش عرضه های اولیه خواهد شد. 

۷) هند: آغاز «دهه هند» که از برونسپاری فرامرزی، سرمایه گذاری در تولید، گذار از انرژی های فسیلی و وجود زیرساخت پیشرفته دیجیتال در هند تغذیه می شود. این روند به طور فزاینده در سالهای آتی ادامه خواهد داشت.

۸) عربستان سعودی: به سرعت در حال اعمال اصلاحات گسترده اقتصادی و اجتماعی و تغییر ساختار جمعیتی است و قصد دارد ۱ تریلیون دلار در پروژه های عظیم سرمایه گذاری کند. سرعت تغییرات از سطح تصور سرمایه گذاران فراتر خواهد بود.

۹) ظهور تکنولوژی ChatGPT باعث بروز انقلابی در بازار کار و ظهور نیروی کاری خواهد شد که به جای جستجوی یک‌ شغل، به دنبال ایجاد منابع متنوع درآمدی است. این مسأله به خصوص در نسل Z (متولدین اواسط دهه ۹۰ میلادی تا اوایل هزاره سوم: حدوداً نسل متولدین بین سالهای ۷۵ تا ۸۵ شمسی) پر رنگ خواهد بود و به شکل گیری روندی بلند مدت خواهد انجامید. 

۱۰) معضل چاقی و سرمایه گذاری برای درمان دارویی آن به صورت تصاعدی رشد خواهد کرد.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

search credit cards
search credit cards
نظر ثبت شده 0
منوی سایت