سال جالبی برای نفت در پیش است!

سال جالبی برای نفت در پیش است!
1401/11/03 264 0 دیدگاه
مدت زمان مطالعه : دقیقه

سقف قیمتی نفت روسیه، اهداف تولید اوپک، بازگشت چین، رکود اقتصادی مقطعی برای آمریکا و اروپا. همه عواملی هستند که سال 2023 را برای بازار نفت جالب خواهد کرد.


روسیه و سقف قیمتی

روس‌ها می‌توانند برای نفتی که به هند و چین می‌فروشند، قیمت بالاتری بخواهند. سوالی که مطرح می‌شود این است که چقدر بیشتر؟ اگر نفت برنت به رشد خود ادامه دهد، آن وقت تعدیل صعودی قیمت نفت روسیه طبیعی جلوه خواهد کرد. در غیر این صورت، ممکن است روسیه با تنها دو کشوری که به راحتی می تواند نفت خود را در میان تحریم‌های ایالات متحده به آنها بفروشد، به چالش بربخورد.

اوپک و خبرهای دروغین

سعودی‌ها می‌توانند کاهش قابل توجه تولید توسط اوپک پلاس را اعلام کنند؛ که اول از همه به نفع خود آنها هست تا از اعتراض سایرین در کارتل که قبلاً به دلیل از دست دادن سهم بازار ناراحت شده‌اند، جلوگیری کنند. سعودی ها در نوامبر از کاهش 2 میلیون بشکه ای در روز خبر دادند که نفت برنت را به بالاترین حد خود در سه ماه اخیر نزدیک به 100 دلار در هر بشکه رساند. اما بلومبرگ بعداً به نقل از یک مقام سعودی گفت که این کارتل در ماه دسامبر 7.21 میلیون بشکه در روز بدون تغییر نسبت به نوامبر ارسال کرده است. تحلیلگران می‌گویند: اگر اوپک پلاس یک کاهش تولید دیگر را اعلام کند، ممکن است دروغ دیگری باشد. به عقیده آنها بیشتر اعضای اوپک حتی قادر به دستیابی به اهداف تولید خود نیستند. به گفته آنها این بازار بر روی تیتر اخبار معامله می‌شود و سعودی‌ها این را می‌دانند.

چین راه چاره است به شرطی که کرونا اجازه دهد!

چین که از قیمت‌های پایین روسیه سود می‌برد، می‌تواند برای اوپک هم نجات دهنده باشد، البته در صورتی که تقاضا بر اساس پیش‌بینی‌ها در بزرگترین واردکننده نفت جهان افزایش یابد. اما داستان بازگشت چین به میزان موفقیت این کشور در مقابله با سویه‌های جدید کووید در میان میلیاردها نفر بستگی دارد. از طرفی رکود اقتصادی آمریکا و اروپا در مقطعی از سال جاری نیز پیش بینی شده است تا رشد چین را خنثی کند.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

search credit cards
search credit cards
نظر ثبت شده 0
منوی سایت