تورم دشمن بزرگ تولیدکنندگان کامادیتی

تورم دشمن بزرگ تولیدکنندگان کامادیتی
1402/03/06 366 0 دیدگاه
مدت زمان مطالعه : دقیقه

تورم، دشمن بزرگ / با یک بشکه نفت نمی‌توان به اندازه قبل خرید کرد - نوشته Javier Blas - ترجمه اختصاصی بارز - مترجم: فاطمه پورحسن

اگر ikea شرکت بزرگ سوئدی در یک دهه قبل بشکه نفت را به عنوان وسیله پرداخت می‌پذیرفت، کارتل اوپک می‌توانست بخش زیادی از اتاق کنفرانسش را تجهیز کند، امروز اما اوپک یک کتابخانه ساده هم نمی‌تواند بخرد. نه تنها قیمت نفت از اواخر سال گذشته 25 درصد کاهش یافته و به 75 دلار در هر بشکه رسیده است، بلکه نسبت به قیمت کالاهای تولیدی، نفت در واقع حتی ارزان‌تر هم می‌باشد.


در مبارزه جهانی با تورم، کارتل ضرر می کند. اوپک پلاس که به رهبری روسیه و عربستان، به نوعی به دنبال گران کردن همه چیز بود هم اکنون متوجه شده است که قدرت خرید یک بشکه نفت همگام با قیمت های جهانی نیست.

امروزه تولیدکنندگان کامادیتی‌ها با فرضیه پربیش-سینگر در حال مبارزه هستند. این فرضیه می گوید که در بلندمدت، قیمت کالاهای اولیه، مانند کامادیتی‌ها، نسبت به قیمت کالاهای تولیدی کاهش می یابد. مهم نیست چقدر تولیدکننده کامادیتی قیمت را بالا ببرد، در نهایت هر چیز دیگری سریعتر افزایش می یابد. به همین دلیل توصیه می‌شود کشورهای تولیدکننده کامادیتی اگر می‌خواهند آینده سالمتری داشته باشند باید تنوع در صنایع و اقتصاد ایجاد کنند.

 

به لطف موزه ikea قیمت‌های 44 سال گذشته کالاهای تولیدی این شرکت موجود می‌باشد؛ اجازه دهید با قفسه کتاب ikea قضیه را روشن کنیم. 

در سال 2012، با یک بشکه نفت می‌شد دو کتابخانه خرید. امروز حتی برای یک عدد هم کافی نیست. از نظر ایکیا، نفت به سطحی که در سال 2005 بود بازگشته است. برای اینکه اوپک بتواند قدرت خرید یک دهه پیش را دوباره بدست بیارورد، این کارتل باید میانگین سالانه قیمت نفت را به حدود 155 دلار در هر بشکه افزایش دهد. در IKEA، این میزان حدودا دو قفسه کتاب در هر بشکه است. بر اساس کاتالوگ شرکت، در سال 2013، زمانی که نفت به طور متوسط حدود 108 دلار در هر بشکه بود، قیمت یک قفسه 395 کرون سوئد بود. امروز، تقریبا دو برابر بیشتر هزینه دارد: 799 کرون.

برای کشورهای اوپک پلاس که بیشتر کالاهای تولیدی مورد نیاز خود را وارد می‌کنند، تورم به یک مسئله اصلی تبدیل شده است. وقتی تورم تعدیل شود، نفت با بشکه ای 75 دلار در سال 2023 قدرت خریدی برابر با 55 دلار در هر بشکه در یک دهه پیش را دارد. در آن زمان قیمت اسمی نفت بالای 100 دلار در هر بشکه بود.

 

اما مطمئنا اوپک پلاس تنها مقصر افزایش تورم نیست. شاید مهم ترین دلیل هم نباشد. کووید 19 و افزایش‌های پی در پی نرخ بهره توسط بانکهای غربی که زنجیره عرضه جهانی را مختل کرد و همینطور جنگ روسیه و اوکراین و تحریم‌های اروپا و آمریکا به افزایش قیمتها کمک کردند. با این حال، اوپک پلاس در حال نبردی نابرابر است. در سال‌های 2000 تا 2020 اوپک پلاس شاهد افزایش قدرت خرید بود. در دهه آینده این روند ممکن است معکوس شود. همانطور که فدرال رزرو متوجه شده، تورم یک دشمن سرسخت است.

مقالات مرتبط :

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

search credit cards
search credit cards
نظر ثبت شده 0
منوی سایت