اخبار بورس‌های جهان

اخبار بورس‌های جهان
1401/06/07 416 0 دیدگاه
مدت زمان مطالعه : دقیقه

یورو همچنان در حال ضعیف شدن است

یورو زیر 1 دلار معامله شد و نگرانی اروپا را افزایش داد. رکود اقتصادی طولانی مدت در اروپا و پایین ترین سطح یورو در 20 سال گذشته و رکورد قیمت های انرژی در منطقه به دلیل کاهش عرضه از روسیه، همگی باعث ایجاد نگرانی در منطقه بابت افزایش نرخ تورم شدند. تورم نسبت به ماه مشابه گذشته سال قبل 9 درصد افزایش داشته است. کارشناسان می‌گویند که نرخ بهره در اروپا باید تا مدت ها بالا بماند تا قیمت ها مهار شود.

سهام روسیه به بالاترین حد دو ماه اخیر رسید

شاخص MOEX روسیه به شدت بالا رفت و رکورد دو ماهه خود را شکست، زیرا سرمایه گذاران به نظارت بر بازارهای انرژی ادامه دادند.بانک های روسیه و غول های وام دهنده سود ثبت کردند، همچنین شرکت های نفتی نیز سبز ظاهر شدند. سهام تات نفت پس از گزارش افزایش سود سه ماهه و همزمان با افزایش قیمت جهانی انرژی 1 درصد جهش داشت.

یوان چین به پایین ترین سطح دوساله اخیر خود رسید

ارزش یوان فراساحلی در برابر دلار از 6.90 گذشت زیرا جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، تعهدی جدی برای کاهش تورم از طریق بالا نگه داشتن نرخ‌های بهره آمریکا برای مدت طولانی‌تر ارائه کرد. این یک چالش برای بانک خلق چین است تا سیاستی را اتخاذ کند که اقتصاد نابسامان چین را حمایت کند. تحلیلگران همچنین معتقدند که اقدامات اخیر پکن برای حمایت از رشد و رهایی اقتصاد این کشور از شیوع مجدد کووید-19، مشکلات بخش املاک و کمبود انرژی و همچنین تضعیف تقاضای خارجی، کافی نبوده است. داده ها نشان می دهد که سود صنعتی چین در ماه جولای به شدت کاهش یافته است زیرا محدودیت‌های جدید کووید-19 بر تقاضا تأثیر گذاشته و کمبود برق ناشی از موج گرما باعث اختلال در تولید شده است.

سهام میلان در پایین ترین سطح یک ماهه

شاخص FTSE MIB تقریباً 1 درصد پایین‌تر بود و در روز دوشنبه در 21,720 قرار گرفت. عدم اطمینان از عرضه انرژی و سیاست های سختگیرانه همچنان بر بازار های سهام اروپا فشار زیادی را وارد می‌کند. سهام شرکت های آب و برق به طور متوسط بیش از 2 درصد کاهش یافتند. بخش خودرو نیز کاهش یافته و افت هفته گذشته را ادامه می دهد. همه این کاهش ها به دلیل احتمال افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا اتفاق افتاده است. 

سهام فرانسه در پایین ترین سطح 6 هفته ای

شاخص CAC 40 در روز دوشنبه بیش از 1.5 درصد سقوط کرد و به زیر سطح 6180 رسید، دلیل آن باز هم شرایط عجیب انرژی در اروپا و فکر افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم می باشد. کالاهای لوکس سنگین وزنی که در پاریس معامله می‌شوند.

 

منبع : Trading economic

ترجمه اختصاصی بارز

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

search credit cards
search credit cards
نظر ثبت شده 0
منوی سایت