آشنایی با بورس کالا

آشنایی با بورس کالا
فاطمه 314 0 دیدگاه
مدت زمان مطالعه : دقیقه

بورس کالا چیست؟

در بورس کالا ایران برخلاف بورس اوراق بهادار که معاملات بر روی سهام شرکت ها انجام می گیرد؛ در بورس کالا همانطور که از اسم آن پیداست، مورد معامله کالاها هستند. بورس کالا ایران در سال 1386 با هدف رفع مشکلات در بازار کالا از جمله مشکلات عرضه و تقاضا، عدم وجود شفافیت و نوسانات قیمت ها  و همچنین عدم وجود واحد نظارتی روی کار آمد.

 

تاریخچه بورس کالا

سازمان کارگزارن بورس فلزات تهران که نخستین بورس کالایی در ابران به شمار می آید در سال 1382  براساس قانون برنامه سوم توسعه کار خود را آغاز کرد. بعد از گذشت یک سال بورس کالای کشاورزی هم به طور مستقل فعالیت خودش را آغاز کرد. اما سرانجام در سال 1385 این دو بورس با همدیگر ادغام شدند و شرکت بورس کالا ایران پدید آمد و به طور رسمی در سال 1386 زیر نظر سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت خودش را آغاز کرد.

 

هدف از تشکیل بورس کالا چه بود؟

بورس کالا ایران برای رفع برخی ناکارآمدی های بازار سنتی و همچنین غلبه بر نوسانات کاذب، عدم شفافیت لازم در کشف ارزش ذاتی یک سهم و نبود تضمین های کافی به معامله گران بوجود آمد.

 

چه کالاهایی در این بازار عرضه می شود؟

باید بدانیم که در بورس کالا، اغلب کالا های خام و فناوری نشده مورد معامله فعالین این بازار هستند. ازجمله کالاهایی که در این بازار عرضه می‌شوند می توان موارد زیر را نام برد:

زعفران، گندم، برنج، فلزات، پنبه، ذرت، پسته، محصولات شیمیایی، محصولات حوزه پتروشیمی و نفتی، کانی های فلزی و …

 

چند نوع بازار در بورس کالا داریم؟

به طور کلی در بورس کالا سه نوع بازار مشتقه، بازار فیزیکی و بازار مالی وجود دارد که هر کدام بازار های زیر مجموعه خود را دارند و هر بازار هدف خاصی را دنبال می‌کنند.

 

سوالات متداول

چه کسانی می توانند وارد این بازار بشوند؟

تمامی اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی می توانند در بورس کالا سرمایه گذاری کنند.

 

چگونه می‌توان در این بازار سرمایه گذاری کرد؟

شما برای انجام معاملات در بورس کالا احتیاج به کد بورسی کالا دارین. این کد بورسی متفاوت از کد بورسی اوراق بهادار شما می‌باشد.

 

آیا باید در سجام ثبت نام کرده باشیم؟

بله تمام متقاضیان باید در سجام ثبت نام و احراز هویت شده باشند.

برچسب ها :

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

search credit cards
search credit cards
نظر ثبت شده 0
منوی سایت