تحلیل بنیادی شاوان

تحلیل بنیادی شاوان
1402/06/18 692 0 دیدگاه
مدت زمان مطالعه : دقیقه

شرکت پالایش نفت لاوان ( شاوان ) در سال 1355 زیر نظر پتروشیمی شیراز با ظرفیت 20 هزار بشکه نفت خام در روز راه اندازی گردید و تا به امروز توانسته این میزان را به 56 هزار بشکه در روز افزایش دهد. این پالایشگاه در حال حاضر 3 درصد از حجم پالایش نفت خام، میعانات گازی و فرآورده های نفتی مورد نیاز داخل کشور را تامین می کند و در گروه پالایشی ها رتبه ششم را در دارد. در این مقاله با در نظر گرفتن نرخ دلار 37500 تومانی به تحلیل بنیادی این سهم پرداختیم.


 

در این تحلیل از آنجایی که دستورالعمل پالایش و پخش برای سال جاری هنوز ابلاغ نشده است، نرخ های خرید ماده اولیه و فروش فرآروده ها با دستورالعمل 1401 در نظر گرفته شده است.

 

مفروضات

  • در این تحلیل فرض شده تغییر مبنای دلار از ابتدای مهرماه اجرایی شود. از این رو نرخ مبنای تحلیل برای شش ماهه دوم 37500 تومان در نظر گرفته شده است.
  • برای ادامه سال نرخ های فروش و خرید ماده اولیه برابر متوسط نرخ های تابستان و ترکیب فروش مشابه تابستان در نظر گرفته شده است. 
  • تاثیر موحودی ماده اولیه پس از تغییر مبنای دلار نیز در تحلیل لحاظ شده است.

 

shavan4

دلار 37500 تومانی

با مفروضات فوق پیش بینی می شود شاوان در سال مالی جاری توانایی شناسایی 5293 ریال به ازای هر سهم را داشته باشد. بعلاوه به ازای هر سهم 1000 ریال تاثیر مثبت موجودی فرآورده ها خواهد بود که با در نظر گرفتن آن سود شاوان به 6293 ریال هم رشد خواهد کرد.

lavanbonyadi

 

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

search credit cards
search credit cards
نظر ثبت شده 0
منوی سایت