بررسی شرایط بازار و پیش‌بینی آینده آن

play
1401/08/30 1843 0 دیدگاه
مدت زمان مطالعه : دقیقه

فردین آقا بزرگی مدیر سبدگردان نیکان و کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: شرایط بازار هم اکنون در سطح ارزندگی قرار دارد، دلایلی از جمله تورم بر این ارزندگی بسیار تاثیر گذار است. تلاطم بازار سرمایه متاثر از اقتصاد بین الملل و اقتصاد کشور می‌باشد. ساز و کاری در بورس و بازار سرمایه می‌تواند ابزاری برای خنثی نشان دادن آثار تورم باشد. به اعتقاد بنده در ماه‌های گذشته این یکی از دستورات کار ما در بازار سرمایه بوده است.

شاخص 2 میلیون و صد را چه زمانی می‌توانیم مشاهده کنیم؟

وی افزود: بنده کماکان اعتقاد دارم با توجه به تورم حادث شده و افزایش قیمت نفت و کامودیتی‌ها، بازار سرمایه ما تا پایان سال جاری شکل واقعی خودش را نشان خواهد داد. همواره بازار سرمایه در بازدهی پیشرو بوده اگر بازه زمانی بازتری رو مشاهده کنیم.

 

نظرتان راجع به عدم اطمینان فعالین به بازار سرمایه چیست؟چگونه می‌شود اطمینان را برگرداند؟

خب نسبت به چهار سال پیش مخاطبین بازار سرمایه ما بیشتر شده‌اند. رسالت بورس تامین مالی است. برای اینکه بازار پایدار داشته باشیم؛ باید بازار آنقدر قابل پیش بینی باشد که سرمایه گذار خارجی هم مایل به سرمایه گذاری باشد. یکی از راه‌های برون رفت از این وضعیت این است که از ساز و کارهای سال 1384 دیگر الان استفاده نکنیم؛ کماکان مشاهده می‌کنیم که ارکان تصمیم گیری در بورس و اقتصاد کشور و حتی در سطح شورای عالی بورس توسط دولت کنترل می‌شود. لازم هست که در برخی قوانین اصلاحات صورت بگیرد. کمیسیون اصل 90 مجلس تاکیدشان بر این است که بخش خصوصی باید به کمک دولت بیاید. 

 

دلار آزاد و دلار نیما و تفاوت نرخ این دو و بالارفتن نرخ ارز در کشور باعث سودسازی شرکتها نمی‌شود. نظر شما چیست؟

ارز تک نرخی از خیلی قبل توسط بسیاری از اقتصاددانان توصیه شده بود که باید در دستور کار دولت قرار بگیرد. شما در هیچ کشوری مشاهده نمی‌کنید که یک ارز چند نرخ داشته باشد. این موضوع محدودیت خیلی زیادی را برای صنعت و شرکتها ایجاد کرده است. دستوری نگاه کردن در نرخ ارز یکی از بدترین اشتباهات می‌باشد که باعث متضرر شدن سهامداران می‌شود. 

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

search credit cards
search credit cards
نظر ثبت شده 0
منوی سایت